Kompleksowa dostawa paliwa gazowego dla Sandomierskiej Grupy Zakupowej (wygasły...)

Or.271.2.2015                                                                                               Sandomierz, 2015-10-01

 

 

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU PUBLICZNYM O SZACUNKOWEJ WARTOŚCI POWYŻEJ 207000 EURO

 

Informujemy, iż w dniu 30.09.2015 r. przesłane zostało do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenie
o zamówieniu pn. Kompleksowa dostawa paliwa gazowego dla Sandomierskiej Grupy Zakupowej".

Pełny tekst ogłoszenia do pobrania w załączniku.


 

Or.271.2.2015                                                                                                Sandomierz, dnia 21 października 2015 roku

 

  Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn.: „Kompleksowa dostawa paliwa gazowego dla Sandomierskiej Grupy Zakupowej", Nr sprawy: Or.271.2.2015

 Treść zapytań i wyjaśnienia zapisów treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia

 

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 907 z późn. zm.), zw. dalej ustawą PZP, Zamawiający przekazuje wszystkim Wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu treść pytań i odpowiedzi dotyczących zapisów treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

 

Pytanie 1

Dotyczy treści Rozdziału XXIII pkt 3 SIWZ.

Czy Zamawiający dopuszcza możliwości zmiany cen i stawek paliwa gazowego, opłaty abonamentowej w okresie trwania umowy,
w przypadku Zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowej Taryfy Wykonawcy w zakresie obrotu paliwami gazowymi, wprowadzających zmianę cen i stawek lub zasad stosowanych w rozliczeniach z Zamawiającym - niezależnie od tego czy są korzystne dla Zamawiającego?

Odpowiedź

Zamawiający informuje, że zgodnie z § 14 ust. 2 lit. c) Istotnych postanowień Umowy (załącznik nr 3 do SIWZ) dopuszcza możliwość zmiany cen i stawek opłat, które zostaną określone w załączniku nr 5 do umowy - indywidualny system cen i stawek opłat, w przypadku spadku cen paliwa gazowego Taryfy PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. zgodnie z wytycznymi indeksacji cen jednostkowych -załącznik nr 6 do niniejszej Umowy, a także w przypadku ustawowego zwiększenia bądź zmniejszenia stawki akcyzy dotyczącej przedmiotu Umowy. W innych przypadkach Zamawiający nie wyraża zgody.

Zgodnie z zatwierdzanymi przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Taryfami w zakresie obrotu paliwami gazowymi, ustalone w Taryfie ceny paliw gazowych mają charakter cen maksymalnych i Sprzedawca (Wykonawca) zgodnie z prowadzoną polityką sprzedaży może stosować ceny gazowe niższe niż ustalone w Taryfie.

 

Pytanie 2

Dotyczy: Rozdział XVIII - pkt 2.

Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zastosowanie różnych cen za paliwo gazowe, indywidualnych dla każdego punktu poboru paliwa gazowego w grupach taryfowych W-5 i W-6?

 Odpowiedź

Zamawiający oczekuje od Wykonawców podania jednakowej ceny paliwa gazowego dla wszystkich uczestników Grupy Zakupowej w obrębie grup taryfowych W-5 oraz jednakowej ceny paliwa gazowego w obrębie grup taryfowych W-6.

Zamawiający nie dopuszcza podziału, aby w obrębie grup taryfowych W-5 i W-6 dla każdego punktu poboru Wykonawca złożył ofertę indywidualnie. Intencją Zamawiającego jest uzyskanie jednakowej ceny dla poszczególnych grup taryfowych przez Wszystkich uczestników Grupy Zakupowej. W przypadku proponowanego rozwiązania zamówienie musiałoby zostać podzielone na kilkadziesiąt części, co przeczyłoby istocie Grupy Zakupowej.

 Pytanie 3

Dotyczy: Rozdział XXII - pkt 1.

Czy Zamawiający wyrazi zgodę na podpisanie indywidualnych Umów (w sprawie Zamówienia publicznego) - odrębnie dla każdego z punktów poboru paliwa gazowego, zgodnie z Załącznikiem nr 2 do SIWZ - wykaz miejsc odbioru, na wzorcach zaproponowanym przez Wykonawcę?

 Odpowiedź

Zamawiający dopuszcza możliwość podpisania odrębnie dla każdego miejsca odbioru indywidualnych Umów. Zamawiający pragnie przypomnieć, że podpisanie umowy nastąpi na wzorcu umowy zaproponowanym przez Wykonawcę, który Wykonawca zobowiązany jest dołączyć do oferty zgodnie z Rozdziałem XVII SIWZ pkt 2 lit. a). Zamawiający wymaga, aby projekt umowy opracowany przez Wykonawcę zawierał wszystkie zapisy Istotnych Postanowień Umowy, stanowiących załącznik nr 3 do SIWZ.

 


 

Sandomierz, dnia 26 października 2015 roku

 
 

 

Dotyczy:     postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn.: „Kompleksowa dostawa paliwa gazowego dla Sandomierskiej Grupy Zakupowej", Nr sprawy: Or.271.2.2015

 

 

Treść zapytań i wyjaśnienia zapisów treści

specyfikacji istotnych warunków zamówienia

- 2 -

 

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 907 z późn. zm.), zw. dalej ustawą PZP, Zamawiający przekazuje wszystkim Wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu treść pytań i odpowiedzi dotyczących zapisów treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

 

 

Pytanie 1

Czy Zamawiający w wymaganym terminie przekaże Wykonawcy wszelkie niezbędne informacje dotyczące zmiany sprzedawcy (np. numer PPG dla poszczególnych punktów odbioru i niezbędne dokumenty do zgłoszenia zmiany sprzedawcy)?

Odpowiedź

Tak, Zamawiający przekaże wybranemu Wykonawcy wszelkie niezbędne informacje dotyczące zmiany sprzedawcy w wymaganym terminie.

 

Pytanie 2

Czy Zamawiający udzieli w dniu otwarcia ofert informacji z tego procesu, Wykonawcom, którzy nie byli obecni na otwarciu?

Odpowiedź

Tak, Zamawiający udzieli informacji z otwarcia ofert Wykonawcom, którzy nie byli na otwarciu ofert, na ich pisemny wniosek, zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy PZP.

 

Pytanie 3

Czy możliwe jest podpisanie umowy drogą korespondencyjną?

Odpowiedź

Tak, Zamawiający dopuszcza taką możliwość, pod warunkiem że Wykonawca podpisze i dostarczy Zamawiającemu podpisane umowy w terminie do 7 dni roboczych od daty ich otrzymania.

 

Pytanie 4

Prosimy informację, jaki jest okres obowiązywania i wypowiedzenia dotychczasowych umów kompleksowych na sprzedaż i dystrybucję gazu ziemnego? Czy dokonali Państwo wypowiedzenia niniejszych umów? Czy niniejsze umowy ma wypowiedzieć wyłoniony w przetargu Wykonawca - jeśli tak to czy udzielą Państwo Wykonawcy stosownych pełnomocnictw?

Odpowiedź

Dla większości miejsc odbioru paliwa gazowego umowy zawarte są na czas nieokreślony i termin wypowiedzenia umów kompleksowych w przypadku zmiany sprzedawcy wynosi 1 miesiąc, cyt.
„W przypadku zmiany dotychczasowego sprzedawcy, Umowa z odbiorcą końcowym ulega rozwiązaniu
z końcem miesiąca gazowego następującego po miesiącu gazowym, w którym oświadczenie
o wypowiedzeniu zostało złożone sprzedawcy. Odbiorca ten może wskazać późniejszy termin rozwiązania umowy). W przypadku umów terminowych, umowy te zawarte są one do dnia 31.12.2015 za wyjątkiem pozycji nr 161, dla której umowa zawarta jest do dnia 2016-01-04. Zamawiający nie dokonywał wypowiedzenia umów kompleksowych. Zgodnie z przedstawionymi istotnymi postanowieniami umowy (załącznik nr 3 do SIWZ) i wzorem pełnomocnictwa Wykonawca będzie umocowany do wypowiedzenia umów kompleksowych z dotychczasowym sprzedawcą. Jeżeli Wykonawca będzie potrzebował szerszego umocowania niż przedstawiony wzór wówczas Zamawiający rozszerzy jego zakres.

 

Pytanie 5

Prosimy o rezygnację z 3 kryterium wyboru oferty: „Współczynnik indeksacji".

Po pierwsze - pragniemy zauważyć, ze zastosowanie go może spowodować, że wybiorą Państwo najgorszą ofertę pod względem ceny. Wykonawca, który wpisze współczynnik licząc na to, iż taryfa PGNIG się nie zmieni, może wygrać postępowanie.

Po drugie - przetarg ma na celu wybór najlepszej oferty, a Wykonawcy jeżeli będą wpisywać współczynnik, mogą zawyżać cenę jaką mogliby zaproponować w związku z ogromnym ryzykiem.

Po trzecie - Taryfa PGNIG - innego sprzedawcy gazu na rynku - co więcej dominującego, nie powinna mieć wpływu na oferty składane w postępowaniu, a tym bardziej być kryterium wyboru oferty. Pragniemy zauważyć, iż taryfa każdego z potencjalnych Oferentów (również ...) stawiałaby ich w uprzywilejowanej pozycji.

Po czwarte i najważniejsze faworyzują państwo właśnie Firmę PGNIG, która najlepiej wie, kiedy wskazane taryfy będzie zmieniać a to stawia pod znakiem zapytania transparentność Państwa przetargu
w wskazuje, że jest on przygotowany pod konkretną Firmę. Wskazujemy i podkreślamy, iż uzależnili Państwo kryterium wyboru oferty od taryfy jednego z Wykonawców, który może złożyć ofertę w Państwa postępowaniu.

Odpowiedź

Zamawiający pozostawia zapisy treści SIWZ bez dokonywania modyfikacji.

 

Pytanie 6

Zapytanie - dotyczy: ofert promocyjnych

Czy Zamawiający obecnie posiada oferty promocyjne lub jest członkiem programów lojalizacyjnych?

W przypadku, gdy Zamawiający korzysta z takich promocji to czy okres ich obowiązywania nie koliduje z terminem realizacji przedmiotu zamówienia?

Odpowiedź

Zamawiający nie posiada ofert promocyjnych i nie jest członkiem programów lojalizacyjnych.

 

Pytanie 7

Zapytanie - dotyczy: danych potrzebnych do procedury zmiany sprzedawcy

Czy Zamawiający przekaże wszystkie brakujące dane i dokumenty wymagane do pzs, a których brak w załącznikach do SIWZ?

W zakresie Operatora Systemu Dystrybucyjnego, jakim w danym zamówieniu jest Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie Oddział w Tarnowie na dzień dzisiejszy brakuje m.in.:

  • Nazwy Miejsca odbioru
  • Rodzaju wykonywanej działalności
  • Mocy przyłączeniowej [kWh/h]
  • Numer dotychczasowej umowy (zawartej z dotychczasowym sprzedawcą)
  • Data zawarcia dotychczasowej umowy (z dotychczasowym sprzedawcą)
  • Okres obowiązywania dotychczasowej umowy

Odpowiedź

Tak, Zamawiający przekaże wybranemu Wykonawcy wszelkie niezbędne dane i dokumenty wymagane do procedury zmiany sprzedawcy.

 

Pytanie 8

Zapytanie - dotyczy: zapisów umowy

Czy Zamawiający doda do umowy zapisy dot. informacji w zakresie:

  • Ciśnienia dostarczanego Paliwa gazowego, (nie niższe niż ...)
  • Klient oświadcza, ze w dniu rozpoczęcia dostarczania paliwa gazowego, określonego w Umowie, będzie odbierał Paliwo gazowe przez następujące urządzenia gazowe: (...)

Odpowiedź

Tak, Zamawiający wyraża na dodanie do umowy proponowanych zapisów.

 

Pytanie 9

Zapytanie - dotyczy: akcyzy

Czy Zamawiający wskaże do opisu przedmiotu zamówienia przeznaczenie paliwa gazowego w podziale na punkty i grupy taryfowe, do jakich się te kwalifikują?

W zależności od przeznaczenia paliwa gazowego, stawka podatku akcyzowego jest różna. W wyniku konieczności zastosowania różnych stawek podatku akcyzowego może wystąpić konieczność zmiany m.in. formularza cenowego, oraz zapisów umowy w przedmiotowym zakresie.

Odpowiedź

Zamawiający wskazał w opisie przedmiotu zamówienia przeznaczenie paliwa gazowego w podziale na miejsca odbioru i grupy taryfowe, do jakich się te kwalifikują w kolumnie o nazwie (akcyza ZW-zwolnienie, P-płatnik, gdzie ZW oznacza zwolnienie z akcyzy, a P oznacza że odbiorca jest płatnikiem akcyzy. W formularzu cenowym Zamawiający także dokonał takiego podziału.

 

Pytanie 10

Zapytanie - dotyczy: minimalny poziom wykorzystania gazu

W związku z koniecznością cyklicznego zapotrzebowania na gaz do PSG i ponoszeniem z tego tytułu opłat, czy Zamawiający określi minimalny poziom wykorzystania gazu w okresie obowiązywania umowy na poziomie np. 85%?

Odpowiedź

Podane przez Zamawiającego wielkości paliwa gazowego są wartościami szacunkowymi na podstawie dotychczasowego historycznego zużycia i winny odpowiadać planowanemu zużyciu. Niemniej jednak Zamawiający zastrzega sobie prawo do zmniejszenia lub zwiększenia łącznego wolumenu paliwa gazowego. Ewentualna zmiana szacowanego zużycia nie będzie skutkowała dodatkowymi kosztami dla Zamawiającego, poza rozliczeniem za faktycznie zużytą ilość paliwa gazowego wg cen określonych
w umowie.

 

Pytanie 11

Zapytanie - dotyczy: okresu wypowiedzeń

Czy Zamawiający wskaże okres wypowiedzenia dotychczasowych umów?

Przerzucenie na Wykonawcę obowiązku nie tylko wypowiedzenia, ale i pozyskania informacji w zakresie terminów wypowiedzeń może nieść za sobą ryzyko opóźnienia się terminu realizacji przyszłej umowy, z powodu przeciągającej się całej procedury zmiany sprzedawcy.

Odpowiedź

Dla większości miejsc odbioru paliwa gazowego umowy zawarte są na czas nieokreślony i termin wypowiedzenia umów kompleksowych w przypadku zmiany sprzedawcy wynosi 1 miesiąc, cyt.
„W przypadku zmiany dotychczasowego sprzedawcy, Umowa z odbiorcą końcowym ulega rozwiązaniu
z końcem miesiąca gazowego następującego po miesiącu gazowym, w którym oświadczenie
o wypowiedzeniu zostało złożone sprzedawcy. Odbiorca ten może wskazać późniejszy termin rozwiązania umowy). W przypadku umów terminowych zawarte są one do dnia 31.12.2015 za wyjątkiem pozycji
nr 161, dla której umowa zawarta jest do dnia 2016-01-04.

 

Pytanie 12

Zapytanie - dotyczy: nadpłaty w płatnościach

Czy Zamawiający dopuści, aby nadpłata była zaliczana na poczet przyszłych płatności?

Odpowiedź

Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisów. Zgodnie z Istotnymi postanowieniami umowy
w przypadku uwzględnienia reklamacji, Wykonawca niezwłocznie wystawi fakturę korygującą,
a powstałą nadpłatę zwróci na rachunek bankowy Zamawiającego w terminie 14 dni bez dodatkowego wezwania.

 

Pytanie 13

Zapytanie - dotyczy: płatności vs. reklamacji

Czy Zamawiający wykreśli z załącznika nr 3 do SIWZ § 8 ust. 9a i 9b?

Powyższe pytanie wynika i tyczy się ciężaru odpowiedzialności za uzasadnienie zasadności składanych reklamacji.

Wykonawca wskazuje tu m.in. następujący przypadek:

Do momentu rozpatrzenia reklamacji, nie zawsze oczywistym jest np. zakres stawek wynikających
z Taryfy OSD.

Uzasadnienie:

Przepisy prawa powszechnie obowiązującego dopuszczają zastosowanie w fakturze stawek przed daty ich zmiany dla sytuacji, gdy okres rozliczeniowy nie pokrywa się z datą zmiany przedmiotowych stawek,
z zastrzeżeniem, iż najbliższa faktura ma zwierać korekty w tym zakresie.

Wykonawca wnosi więc uprzejmą prośbę o takie zapisy, które ograniczą ryzyko celowego manipulowania terminami płatności.

Odpowiedź

Zamawiający pozostawia zapisy w załączniku nr 3 do SIWZ w § 8 ust. 9 lit. a) i b).

Jednocześnie Zamawiający informuje, że załącznik nr 3 do SIWZ stanowi Istotne postanowienia Umowy, które muszą się znaleźć w projekcie umowy, który Wykonawca złoży wraz z ofertą. Jeżeli Wykonawca oczekuje doprecyzowania zapisów, wówczas winien zawrzeć je w projekcie umowy.

 

Pytanie 14

Zapytanie - dotyczy: umów krótkoterminowych

Czy Zamawiający uwzględni w formularzu cenowym bądź w zapisach istotnych postanowień przyszłej umowy korektę należności w zakresie dystrybucji paliwa gazowego w związku z krótszym niż rok terminem trwania umowy?

Odpowiedź

Zamawiający informuje, że wszystkie umowy zawierane będą na okres 12 miesięcy. W przypadku wystąpienia umów krótkoterminowych rozliczenia prowadzone będą zgodnie z Taryfą OSD. Pomimo, że kwestie umów krótkoterminowych reguluje Taryfa OSD, Wykonawca może powielić zapisy w projekcie Umowy.


 


powrót...
Wersja : 1 2 3 4 
Informacja zatwierdzona przez Dorota Drozdowska-Achenbach dnia 01.10.2015
Opublikowana przez Dorota Drozdowska dnia 01.10.2015. Wygasa 11.11.2015. Odsłon 4801, Wersja 4
ikona drukuj
Początek strony