Straż Miejska



Komendant - Marian Zwierzyk
Siedziba - Opatowska 15
Tel. 832-22-28 wew. 126


Uchwała Nr III/31/2003 r

Rady Miasta Sandomierza

z dnia 26 lutego 2003 r.

w sprawie nadania Regulaminu Straży Miejskiej w Sandomierzu

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h, art. 40 ust. 2 pkt 2, art. 41 i 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm./ oraz art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych / Dz. U. Nr 123, poz.779 z 1997 r. z późn. zm./ Rada Miasta uchwala co następuje:

§ 1

Nadaje się Regulamin Straży Miejskiej w Sandomierzu stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie czternastu dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.

.

Załącznik do Uchwały Nr III/31/2003 r.

Rady Miasta Sandomierza z dnia 26 lutego 2003 r.
w sprawie nadania Regulaminu Straży Miejskiej w Sandomierzu[pobierz załącznik]



INFORMACJA DOTYCZĄCA FUNKCJONOWANIA
STRAŻY MIEJSKIEJ W SANDOMIERZU

W wyniku przeobrażeń społecznych i zmian politycznych w Polsce oraz reformy samorządu lokalnego stworzone zostały warunki i kompetencje do kształtowania administracji samorządowej stosownie do potrzeb społeczności lokalnych oraz nowych wymagań ustrojo-wych.
Na mocy tych uprawnień w dniu 3 sierpnia 1990 r. Uchwałą Nr VII/22/90, Rada Miasta Sandomierza uznała za celowe utworzenie straży miejskiej w celu zapewnienia bezpieczeństwa i spokoju publicznego na terenie m. Sandomierza.
Wykonanie powyższej uchwały powierzono Burmistrzowi Miasta Sandomierza, który Zarzą-dzeniem Nr 1/91 z dnia 6 maja 1991 r. powołał do życia Straż Miejską w Sandomierzu.
W chwili obecnej siedziba Komenda Straży Miejskiej mieści się ul. Opatowskiej 15 w Sandomierzu, a terenem działania straży jest obszar administracyjny miasta Sandomierza.
Straż pełni służbę w dni robocze w godz. 7.00 – 22.00, a w szczególnych przypadkach za zgodą Burmistrza Miasta może pełnić służbę w niedziele i święta oraz dni wolne od pracy, w tym także w godzinach nocnych.
Obecnie Straż Miejska posiada 14 etatów, a w skład wyposażenia wchodzą min.: jeden ozna-kowany pojazdem służbowym, indywidualne środki łączności, sprzęt informatyczny.
Szczegółową strukturę organizacyjną straży określa” Regulamin Organizacyjny Straży Miej-skiej w Sandomierzu”.
Głównym aktem prawnym określającym podstawy działania oraz uprawnienia Straży Miej-skich jest ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. o strażach gminnych (Dz.U. Nr 123, 779).
Wynika z niej, iż każda Straż Miejska pełni służebną rolę wobec społeczności lokalnej, wykonując swe zadania z poszanowaniem godności i praw obywateli. Ustawa określa uprawnie-nia i obowiązki strażników, a także zadania i zakres uprawnień straży jako samorządowej umundurowanej formacji.
Zgodnie z ustawą, straż wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynika-jące z ustaw i aktów prawa miejscowego.


Do zadań sandomierskiej straży miejskiej należy w szczególności
(art. 11 ustawy o strażach gminnych):

• ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych,
• czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym, • współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia oby-wateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych, oraz innych miejscowych zagrożeń,
• zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia,
• ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej,
• współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgro-madzeń i imprez publicznych,
• doprowadzanie lub dowożenie osób nietrzeźwych do miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdu-ją się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób,
• informowanie społeczności o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnieniu przestępstw i wykro-czeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi, jak również organizacjami społecznymi, • konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb Urzędu Miejskiego w Sandomierzu

Funkcjonariusze Straży Miejskiej wykonujący powyższe zadania mają prawo do:
1. udzielania pouczeń,
2. legitymowania osób w uzasadnionych przypadkach w celu ustalenia ich tożsamości,
3. ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub
zdrowia ludzkiego, a także dla mienia i niezwłocznego doprowadzenia do Komisariatu
Policji,
4. nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym za wykroczenia określone w
trybie przewidzianym przepisami o postępowaniu w sprawach o wykroczenia,
5. dokonywania czynności wyjaśniających, kierowania wniosków o ukaranie do sądu,
oskarżania przed sądem i wnoszenia środków odwoławczych - w trybie przewidzianym
przepisami o postępowaniu w sprawach o wykroczenia,
6. blokowania kół pojazdów w przypadkach określonych w przepisach o ruchu drogo-wym,
7. wydawania poleceń,
8. żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych i samorządowych,
9. zwracania się w nagłych przypadkach, o pomoc do jednostek gospodarczych, prowadzących działalność
w zakresie użyteczności publicznej oraz organizacji społecznych jak również do każdej osoby o udzielanie doraźnej pomocy na zasadach określonych w ustawie o Policji.

W razie nie podporządkowania się wydanym na podstawie prawa poleceniom, funkcjo-nariusz Straży Miejskiej może stosować n/w środki przymusu bezpośredniego:

1. siła fizyczna w postaci chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony,
2. kajdanki,
3. pałki obronne wielofunkcyjne,
4. psy obronne,
5. paralizatory elektryczne,
6. broń gazowa i ręczne miotacze gazu,

Strażnik może stosować jedynie środki odpowiadające potrzebom wynikającym z istniejącej sytuacji i niezbędne do osiągnięcia podporządkowania się wydanym poleceniom.
Przy wykonywaniu czynności służbowych strażnicy korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.


 

 

         Sporządził: AP

 

    

 

Sprawozdanie z pracy Straży Miejskiej w Sandomierzu  za 2003 r.

 

W okresie od 01.01.2003 r.  do 31.12.2003 r. Straż Miejska interweniowała ogółem 2.442 razy, z czego 1.932 to interwencje uzasadnione. W wyniku  podjętych czynności nałożono łącznie 697 mandatów karnych na kwotę 57.520_zł, sporządzono 34 wnioski o ukaranie do sądu, udzielono 1188 pouczeń, przekazano policji 13 sprawców czynów zabronionych, w 2 przypadkach złożono zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa, wykonano dokumentację fotograficzną do 122 spraw.

W 2003 r. funkcjonariusze SM wystawili łącznie 543 wezwania do stawiennictwa w siedzibie SM w związku ujawnionymi wykroczeniami.

W ramach prowadzonych czynności wyjaśniających  przesłuchano w charakterze świadka lub podejrzanego o popełnienie wykroczenia łącznie 102 osoby, a oskarżyciele SM brali udział w 27 rozprawach sądowych.

Rozliczenie ilościowe podjętych interwencji zawiera załącznik nr 1.

Realizując uchwałę RM  LII/340/97 z dnia 27 maja 1997 r. w spr. utrzymania czystości i porządku na terenie m. Sandomierza funkcjonariusze SM kontrolowali rejon Starego Miasta oraz rejony ulic: Rokitek, Partyzantów, Stare Miasto, Mickiewicza, Krakowska, Krucza, Nowa, Okrzei, Energetyczna, Wojska Polskiego, Polna, Piaski, Koćmierzów , jak również  pojedyncze posesje na terenie m. Sandomierza – w związku z przyjętymi zgłoszeniami od mieszkańców miasta. Łącznie skontrolowano 291 posesji prywatnych, instytucji oraz innych podmiotów, z czego 212 w zakresie prawidłowej gospodarki odpadami komunalnymi. Pozostawiono 136 kart kontroli z poleceniem zawarcia umowy na wywóz nieczystości stałych, płynnych, bądź wykonania innych prac porządkowych. Ukarano mandatami 15 osób, sporządzono 1 wniosek o ukaranie, udzielono 176 pouczeń, ujawniono 3 przypadki nielegalnego zrzutu nieczystości płynnych.

Skutkiem prowadzonych przez SM kontroli, było zawarcie  przez Zakład Oczyszczania Miasta 87 umów na wywóz nieczystości z osobami prywatnymi i 18 umów  z jednostkami gospodarki uspołecznionej lub innymi podmiotami.

W stosunku do właścicieli  psów nie zachowujących środków ostrożności  przy ich trzymaniu 2 właścicieli ukarano mandatem, udzielono 48 pouczeń.

Łącznie przyjęto 41 zgłoszeń w sprawie bezpańskich psów lub psów pozostawionych bez opieki, w tym 11 dotyczących pogryzienia ludzi. W 6 przypadkach  funkcjonariusze SM  spowodowali, iż zwierzęta zostały złapane lub doprowadzone i poddane obserwacji w zakładzie weterynarii.

Realizując ustawę o  wykonywaniu krajowego drogowego  przewozu osób w zakresie prowadzenia regularnego przewozu osób na terenie m. Sandomierza przeprowadzono 63 kontrole 16-stu prywatnych przewoźników. W wyniku kontroli w 38 przypadkach stwierdzono, iż przewoźnicy jeżdzą niezgodnie ze skoordynowanymi rozkładami jazdy. Wyniki kontroli wraz z wnioskami o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania nieuczciwych przewoźników przekazano organom wydającym  zezwolenia na przewozy osobowe, tj. Burmistrzowi Miasta oraz Staroście.

Realizując ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi   skontrolowano 38 punktów sprzedaży alkoholu w tym udzielono 19 pouczeń sprzedawcom, sporządzono 2 zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

Realizując uchwałę RM w sprawie zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych sporządzono 3 wnioski o ukaranie do sądu, ukarano mandatami 28 osób, udzielono 121 pouczeń.

W ramach kontroli prawidłowości parkowania pojazdów w rejonie Starego Miasta, Straż Miejska blokowała nieprawidłowo parkujące pojazdy w 123 przypadkach z czego 83 kierowców ukarano mandatami, skierowano 4 wnioski o ukaranie, udzielono 36 pouczeń.

W związku nagminnym handlem  nowalijkami poza terenem targowiska przy ul. Przemysłowej w Sandomierzu,  w miesiącu kwietniu SM  uruchomiła dodatkowy patrol w godz. 300-700 , który skutecznie wyeliminował uprawianie takiego handlu.

Łącznie ukarano mandatami 18 handlujących poza targowiskiem, sporządzono 1 wniosek o ukaranie, udzielono 32 pouczenia.

Funkcjonariusze SM przeprowadzili łącznie 47 kontroli prawidłowości pobierania  opłaty na targowiskach miejskich oraz parkingach płatnych przekazując wyniki kontroli do Wydz. NK i FN UM.

     W związku z nasilającym się ruchem turystycznym  oraz potrzebą poprawienia stanu bezpieczeństwa  w rejonie Starego Miasta od miesiąca maja do października   SM w okresie sobotnio-niedzielnym wprowadziła dodatkowe służby.

W marcu 2003 r.  wszyscy funkcjonariusze SM zaliczyli z wynikiem pozytywnym egzamin przeprowadzony przez KWP w Kielcach, który składał się z części pisemnej dot. znajomości obowiązujących przepisów oraz części praktycznej obejmującej  techniki obezwładniania i transportowania osób.

Ponato w miesiącu wrześniu zwiększono stan zatrudnienia SM o czterech pracowników. Wszyscy  nowozatrudnieni  w okresie do 20 listopadada odbyli podstawowe szkolenie dla strażników miejskich oraz szkolenie w zakresie kontroli ruchu drogowego  – obydwa  szkolenia zakończone zostały egzaminem zdanym z wynikiem pozytywnym.

      W czasie pełnionej służby Straż Miejska podejmowała również inne działania represyjne i nierepresyjne a dotyczące:

  • przepełnionych śmietników – 105
  • uszkodzenia lub awarii urządzeń komunalnych - 150
  • usunięcia nietrzeźwych z ulicy  - 32
  • usunięcia padłych zwierząt – 22
  • dowiezienia lek. wet. do chorych lub rannych zwierząt – 12
  • usunięcia dzikiego roju pszczół – 3
  • usunięcia  pojazdów bez oznak użytkowania - 6
  • zabezpieczenia miejsca  kolizji, zdarzenia - 24
  • wezwania straży pożanej – 7
  • wezwania policji – 19
  • wezwania pogotowia ratunkowego - 8
  • zabezpieczenia  imprez i dyskotek szkolnych - 17
  • zagubionych osób - 3
  • pomocy przy wyegzekwowaniu opłat targowych  i parkingowych – 39
  • asysty urzędnikom UM i PGKiM - 42
  • kontrole  z SANEPID – 6
  • kontrole z Powiatowym Inspektorem Weterynarii - 4
  • kontrole meldunkowe na potrzeby Wydziałów N.K.; S.O. oraz i ADM – 74
  • zabezpieczenia imprez i uroczystości - 42
  • zabezpieczenia transportu na potrzeby UM i RM - 165
  • zabezpieczenia ruchu, terenu przy wycince drzew – 7
  • zabezpieczenia ruchu w czasie  prac na drogach - 11
  • zatrzymania i przekazania rodzicom nieletnich po spożyciu alkoholu - 3
  • zgłoszenia zagrożeń dla zdrowia lub życia – 17
  • zabezpieczenie miejsca znalezienia niewypałów –2
  • zalania posesji przez wody opadowe - 7
  • zatrzymania pijanych kierowców – 2
  • zatrzymania sprawców kolizji – 5
  • doprowadzenia do KPP – 49
  • nielegalnego zrzutu ścieków – 3
  • wypalania śmieci – 17
  • ujawnionych „dzikich” wysypisk śmieci - 7
  • zatrzymania sprawców kradzieży – 2
  • ujawnienia kradzieży energii elektr. - 2
  • bezdomnych – 11
  • niezabezpieczonych obiektów – 7
  • dowiezienie nietrzeźwych do miejsca zamieszkania – 15

              W roku 2003 współpraca tut. Komendy SM z Komendą Powiatową Policji w Sandomierzu układała się dobrze. Wspólnie wystawiono 78 służb w tym 102 patrole w których wzięło udział łącznie 262 funkcjonariuszy Policji i SM. Patrole mieszane kierowane były głównie w rejon Starego Miasta, bazaru na Pl. 3-go Maja, dworca PKS, targowiska przy ul. Przemysłowej, parku miejskiego, tj. w miejsca gdzie występuje najwięcej wykroczeń przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, obyczajowości, bezpieczeństwie ruchu drogowego, zdrowiu oraz innym przepisom wydanym przez radę miasta w tym min. uchwałę rady miasta w sprawie zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Straż Miejska wspólnie z Policją zabezpieczała również  uroczystości i święta państwowe, kościelne oraz inne lokalne imprezy plenerowe, sportowe, kulturalno-oświatowe w tym: imprezę sylwestrowo-noworoczną, XI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, „lany poniedziałek”, procesję Bożego Ciała, uroczystości święta 1-go Maja, 3-go Maja, 15-go Sierpnia i 11-go  Listopada, „Truskawkową Niedzielę”,  „Majówkę Młodych”, „Dzień z Unią Europejską, zawody „Strong Man” „Odpust Św. Wincentego”, „Szantomierz”, „Noc Świętojańską: „Święto Zmarłych oraz mecze ligi okręgowej.

Patrole mieszane brały czynny udział w akcji  , akcji „znicz” oraz akcji „porządek”.

Wspólnie przeprowadzano również kontrole nielegalnych noclegowni w których przebywają  obywatele WNP, kontrole przewoźników prowadzących  przewóz osób na terenie m. Sandomierza, kontrole sanitarno-porządkowe posesji prywatnych, instytucji oraz innych podmiotów.

W czasie codziennej służby na bieżąco dyżurni KPP i SM informowali się o występujących lokalnych zagrożeniach i awariach, a także wspólnie koordynowali działania patroli, ich rozmieszczenie, itp. W sytuacjach kryzysowych Straż Miejska i Policja świadczyły sobie wzajemnie pomoc w zakresie przekazania środka transportu, przemieszczenia patrolu, pomocy w podjętych interwencjach.

W wyniku wspólnych działań ujawniono łącznie 137 wykroczeń, z czego ukarano mandatami 29 sprawców wykroczeń na łączną kwotę 2.320_zł, skierowano 3 wnioski o ukaranie do kolegium, udzielono 105 pouczeń, pozostawiono 32 karty kontroli obiektu.

Ponadto:

  • ujęto  sprawców przestępstw  - 2
  • przeprowadzono kontroli meldunkowych - 6
  • konwojowano do aresztu  osób - 3
  • prowadzono dozór  zatrzymanych - 7
  • zatrzymano  pijanych kierowców – 1
  • zatrzymano kierowców bez uprawnień - 1
  • zabezpieczano miejsc kolizji i wypadków - 9
  • zatrzymano i przekazano rodzicom nietrzeźwych nieletnich – 2
  • podejmowano interwencje domowe – 5
  • przeprowadzono kontrole sanitarno-porządkowe  posesji prywatnych, instytucji i innych podmiotów – 73
  • z sanepid - 2

W czasie pełnionej służby patrole mieszane SM i Policji  podejmowały  również  inne działania nie represyjne a dotyczące:

  • przepełnionych śmietników  - 11
  • awarii urządzeń komunalnych  - 7
  • usunięcia nietrzeźwych z ulicy – 11
  • usunięcia padłych zwierząt – 5
  • usunięcia dzikiego roju pszczół – 1
  • zgłoszenia pożarów  - 2
  • zasłabnięcia osób na ulicy – 2
  • zagubionych osób – 1
  • pomocy przy wyegzekwowaniu opłat targowych – 3
  • asysty urzędnikom UM i PGKiM  przy wykonywaniuczynnościach administracyjnych – 2
  • zabezpieczenie ruchu kołowego i pieszego w czasie wycinki drzew – 3
  • zabezpieczenie ruchu kołowego i pieszego w czasie remontów dróg i innych prac prowadzonych w pasie drogowym – 3
  • przewiezienia osób nietrzeźwych do miejsca zamieszkania - 4

 

Sporządził: AP

      

 

Załącznik Nr 1

EWIDENCJA   INTERWENCJI   STRAŻY   MIEJSKIEJ  ZA  OKRES OD  01.01.2003. – 31.12.2003.

 

 

 

Lp.

 

 

 

Poucze

  -nie

     Mandat

 

 Wnioski

  Do SĄDU

 

 

 

 

Razem

 

 

 

Ilość

 

Kwota

1.

 

Kodeks wykroczeń

Wykroczenia przeciwko:

 

 

 

 

 

 

a)

 

porządek. i spok. publicznemu

                               art. 49-64

 

29

 

-

 

-

 

1

 

4

 

 34

b)

 

instytucjom

                                 art. 65-69

 

21

 

-

 

-

 

3

 

              -

 

     24

c)

 

bezpieczeństwu osób i mienia

                                 art. 70-83

 

49

 

3

 

250

 

-

 

-

 

52

d)

 

bezpiecz. w komunikacji

                               art. 84-103

 

571

 

630

 

51.890

 

23

 

7

 

1.231

e)

 

osobie

                              art.104-108

 

2

 

-

 

-

 

-

 

-

 

  2

f)

 

zdrowiu

                              art.109-118

 

26

 

1

 

100

 

1

 

-

 

28

g)

 

mieniu

                              art.119-131

 

21

 

-

 

-

 

1

 

2

 

    24

h)

 

interesom konsumentów

                              art.133-139

 

17

 

-

 

-

 

-

 

-

 

17

i)

 

obyczajowości

                             art.140-142

 

32

 

-

 

      -

 

-

 

-

 

32

j)

 

urządzeniom publicznym

                             art.143-145

 

61

 

19

 

1.700

 

1

 

-

 

   81

k)

 

szkodnictwo leśne i ogrodow.

                             art.148-166

 

 

1

 

-

 

-

 

-

 

-

 

     1

2.

Ustawa o utrzymaniu czystości

i porządku w gminach

 

176

 

15

 

Informacja zatwierdzona przez Adam Piskor dnia 23.01.2004 10:46
Opublikowana przez Adam Piskor dnia 23.01.2004 10:46. Odsłon 8053, Wersja 17ikona drukuj
Wersja : lewy  14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24  z 57   Początek strony