Emerytury po europejsku (wygasły...)

Emerytury po europejsku

Wejście Polski do Unii Europejskiej nie ma wpływu na polskie regulacje prawne dotyczące rent i emerytur. Wyjątek dotyczy osób, które pracowały wcześniej w krajach UE i ten okres nie został im zaliczony. Będą one mogły złożyć do ZUS wniosek o przyznanie lub przeliczenie świadczenia. Okresy ubezpieczenia i zatrudnienia w jakimkolwiek kraju UE będą brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury, renty lub zasiłku dla bezrobotnych.

Osoby uprawnione do pobierania emerytur i rent, a zamieszkujące na terenie innego państwa członkowskiego, mają możliwość odbioru świadczenia w kraju zamieszkania, a nie jak dotychczas tylko na terenie Polski.

Osoby przemieszczające się po terytorium kilku państw Unii Europejskiej mogą podlegać prawu ubezpieczeń społecznych tylko jednego państwa (zasada jedności stosowanego ustawodawstwa). Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której ktoś pracuje w kilku krajach, ale nie jest objęty ubezpieczeniem w żadnym z nich lub jest ubezpieczony w kilku państwach i ma w związku z tym większe uprawienia niż osoba pracująca stale i nieprzerwanie w tym samym kraju.

Obywatel polski ubezpieczony w innym kraju Unii musi być traktowany tak samo jak jego obywatele. Zasada równego traktowania zabrania również dyskryminacji pośredniej , np. poprzez ustanowienie takich warunków nabywania praw do świadczeń ubezpieczeniowych, którym sprostać mogą jedynie obywatele danego kraju (zgodnie z normami unijnymi różny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn nie jest uznawany za dyskryminację).

Osoby zatrudnione objęte są ubezpieczeniem w kraju, w którym wykonują pracę - decydujące dla wyboru systemu ubezpieczenia jest miejsce pracy, nawet wówczas, gdy zamieszkuje się w innym państwie lub pracodawca ma siedzibę na terenie innego państwa Unii.

Pracownicy urzędów państwowych będą objęci przepisami tego państwa członkowskiego, które ich zatrudnia. Pracownicy oddelegowani do pracy na okres do 12 miesięcy nadal są ubezpieczeni w Polsce (przy spełnieniu określonych warunków możliwe jest przedłużenie oddelegowania na okres dodatkowych 12 miesięcy). Jeżeli przejściowe zatrudnienie w innym kraju trwa dłużej niż 12 miesięcy, to podlega się ubezpieczeniu w państwie, w którym wykonuje się pracę.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą (również na terenie więcej niż jednego kraju UE) będą ubezpieczone w państwie, w którym mieszkają i jednocześnie prowadzą działalność. Jeżeli zamieszkują w kraju, w którym nie prowadzą działalności, to podlegają ubezpieczeniu w państwie, na terenie którego wykonują podstawową działalność. Każde państwo Unii ma inne zasady przyznawania rent i emerytur. Aby wyliczyć przysługujące świadczenie, wymagane będzie złożenie wniosku do odpowiedniej instytucji.
Mar.

Artykuł z czasopisma „Unia Europejska” Nr 6/7 (53/54) czerwiec –lipiec 2004r


powrót...
Brak załączników
Informacja zatwierdzona przez Iwona Żwirek dnia 14.07.2004
Opublikowana przez Iwona Żwirek dnia 14.07.2004. Wygasa 30.10.2004. Odsłon 120750
Wersja : 1 2 
Początek strony