Pracownicy socjalni:

Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:

1) posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych;

2) ukończyła studia wyższe na kierunku praca socjalna;

3) do dnia 31 grudnia 2013 r. ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków:

a) pedagogika,

b) pedagogika specjalna,

c) politologia,

d) polityka społeczna,

e) psychologia,

f) socjologia,

g) nauki o rodzinie.

Specjalność przygotowująca do zawodu pracownika socjalnego na wymienionych  w pkt 3 kierunkach  jest realizowana   od 01.10.2008

Pracownikami socjalnymi  mogą być także osoby, które przed dniem 1 stycznia 2007 r. otrzymały dyplom wyższej szkoły zawodowej o specjalności praca socjalna, lub , które do dnia 1 stycznia 2008 r. otrzymały dyplom uzyskania tytułu zawodowego w zawodzie pracownik socjalny, lub, które przed dniem 1 stycznia 2008 r. ukończyły lub kontynuowały studia wyższe o specjalności praca socjalna na jednym z kierunków: pedagogika, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia lub nauki o rodzinie i uzyskały  dyplom ukończenia tych studiów.

Osoby, które przed dniem 1 maja 2004 r. rozpoczęły studia wyższe licencjackie lub wyższe magisterskie na kierunkach: pedagogika, psychologia, politologia lub socjologia, po uzyskaniu dyplomu ukończenia tych studiów mogą wykonywać zawód pracownika socjalnego.

Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudnia 13 osób na stanowiskach pracownik socjalny. Gmina Sandomierz została podzielona na kilka rejonów, każdy z nich ma opiekuna w postaci pracownika socjalnego. Pracownik socjalny przeprowadza wywiady środowiskowe, rozeznaje środowiska patologiczne, współpracuje z Komendą Powiatową Policji, kuratorami sądowymi, pedagogami szkolnymi, Prokuraturą, przedstawicielami organizacji pozarządowych, kościołem i in. Pracownik socjalny kieruje się zasadą dobra osób i rodzin, którym służy, przeciwdziała praktykom niehumanitarnym i dyskryminującym,, wspomaga osoby i rodziny w osiągnięciu pełnej aktywności społecznej, organizuje różnorodne formy pomocy, zapobiega procesowi marginalizacji osób i grup, a także przeciwdziała negatywnym zjawiskom w środowisku lokalnym.

2010-11-02 JG