PUNKT INTERWENCJI KRYZYSOWEJ

Ośrodek Pomocy Społecznej w Sandomierzu realizuje zadania wynikające z ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie poprzez funkcjonowanie Punktu Interwencji Kryzysowej, obejmującego w szczególności:

- kompleksową pomoc psychologiczną osobom i rodzinom znajdującym się w nagłym lub przewlekłym kryzysie psychicznym,

- interwencję w nagłych zdarzeniach i przeżyciach traumatycznych,

-  prowadzenie telefonicznych interwencji kryzysowych,

- prowadzenie krótkiej psychoterapii indywidualnej, bądź rodzinnej oraz poradnictwa psychologicznego,

- pomoc prawną,

- działanie profilaktyczne przez propagowanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.

 

Interwencja kryzysowa jest umiejętnym wkroczeniem w sytuację osobistą ofiary kryzysu. Rozumiemy ją jako metodę systemowego interdyscyplinarnego, wielowątkowego oddziaływania na osobę w kryzysie, dostarczającą wszechstronnego wsparcia i wielostronnej pomocy psychologicznej, prawnej, socjalnej, medycznej, informacyjnej i innej.

Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej. W ramach interwencji kryzysowej udziela się natychmiastowej specjalistycznej pomocy psychologicznej, a w zależności od potrzeb - poradnictwa socjalnego lub prawnego, w sytuacjach uzasadnionych - schronienia do 3 miesięcy.

Interwencja kryzysowa, podejmowana w PIK przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Sandomierzu, przebiega w formie:

- kontaktu telefonicznego,

- bezpośredniego kontaktu w punkcie interwencji kryzysowej,

- zapewnienia bezpieczeństwa i schronienia osobie/rodzinie znajdującej się w kryzysie,

- specjalistycznego poradnictwa, świadczonego przez psychologa, prawnika, instruktora terapii uzależnień, pełniących dyżury w Punkcie Interwencji Kryzysowej.

Działalność związana z interwencją kryzysową jest również na bieżąco realizowana przez pracowników OPS. Każdorazowo w przypadku powzięcia informacji o sytuacjach, wymagających interwencji, związanych np. z narażeniem dobra dziecka lub występującą przemocą w rodzinie czy zaistnieniem zdarzenia losowego, pracownicy Ośrodka udają się w środowisko celem rozpoznania i zdiagnozowania ewentualnych zagrożeń. W przypadku stwierdzenia faktów wskazujących na nieprawidłowości, informacja przekazywana jest do Sądu, Prokuratury lub innych instytucji, których współpraca w rozwiązaniu sytuacji jest wskazana. Pomoc tego rodzaju jest proponowana osobom, które znajdują się w sytuacji zagrożenia życia, bądź bezpieczeństwa ze strony otoczenia lub osobom wymagającym obserwacji ich stanu psychicznego i wyłączenia ich z obciążeń życia codziennego lub uczestnictwa w konflikcie domowym.

Punkt Interwencji Kryzysowej usytuowany jest przy ulicy Żydowskiej 6c,

Dyżury pełnione są od wtorku do piątku  w godzinach od 16:00 do 18:00.

Grafik dyżurów posiadają pracownicy Ośrodka jak również zamieszczony jest on na stronie internetowej w zakładce Punku Interwencji Kryzysowej- Aktualności.

Specjalistycznych porad udzielają: psycholog, pedagog,  prawnik, instruktor terapii uzależnień, którzy zapewniają anonimowość oraz szybkie podejmowanie działań interwencyjnych.